Григорій Іванович Максим'як: Рак – це не вирок, рак – це діагноз.
Спасибо, ваше сообщение принято.

Наши менеджеры обработают его
и свяжутся с Вами максимально быстро.

Корзина пуста

Григорій Іванович Максим'як: Рак – це не вирок, рак – це діагноз.
23.12.2012

Григорій Іванович Максим'як: Рак – це не вирок, рак – це діагноз.

Променева терапія - вважається одним з основних методів лікування онкологічних захворювань. Її потребують близько 70-75% хворих на рак. І сьогодні ми маємо можливість лікування пацієнтів цим дієвим методом у центрі променевої терапії, що знаходиться на базі Рівненського обласного онкодиспансеру. Висококваліфіковане обладнання, турбота про хворих, новітнє обладнання - ось що робить Рівненський обласний онкодиспансер найкращим. Які методи діагностики проводять його спеціалісти, чи можливо вилікувати рак на третій стадії, як швидко відновлюється пацієнт після лікування? На ці, та багато інших питань нам, журналістам Med36.com люб'язно відповість головний онколог в Рівненській області, Григорій Іванович Максим'як, який 35 років віддав онкології.

– Григорій Іванович, слово онкологія у більшості з нас викликає досить неприємні відчуття, які більш асоціюються з біллю, смертю. Чому Ви вибрали саму цю непросту професію.

– Ну по-перше, це абсолютно хибне враження, онкологічні захворювання, це такі самі хронічні захворювання, як і всі інші, так, вони складніші в діагностиці, у них складніше лікування. Але, напевно в тому і є сенс життя, щоб не вибирати легких шляхів.

– У всьому світі до раку не відносяться як до вироку, але у нас, на жаль саме так. Це правда?

– В онкології зараз є такий принцип: рак – це не вирок, рак – це діагноз, просто діагноз, і він лікується так само як лікуються всі інші хвороби. Залежить це від стадії виявлення, від ранньої діагностики, тому що в принципі і в світі, і в Україні, проблема лікування раку практично вирішена. Питання стоїть в ранньому виявленні. Тому що лікування раку напряму залежить від стадії, на якій його виявлено. Тобто на сьогодняшній день ми реально можемо гарантувати повне вилікування на першій стадії, і частково на другій. Але в залежності на якій стадії виявлено, такий буде і прогноз.

– Які методи діагностики проводять ваші спеціалісти?

– Повністю усі клінічні обстеження. В Україні створена система профілактичних оглядів, і відповідно іде поетапне обстеження хворого. Хворий звертається до сімейного лікаря, проходить той алгоритм обстеження у сімейного лікаря, а в онкодиспансері в основному проводиться уточнююча діагностика. Тобто, в онкодиспансерах, безпосередньо в нашому закладі, вся аппаратура так званого "експерт классу". Тобто це не загальні скрінінгові дослідження, а вже уточнююча діагностика.

– Григорій Іванович, поясніть на прикладі, якщо це можливо, раку молочної залози.

– Так, звичайно. У більшості районів області в лікувальних закладах міста є так звані скринінгові мамографи. Мамографія робиться на скринінгових апаратах, для того щоб відділити норму від патології. Чому саме така система? Тому що проживають в нашій області близько семисот тисяч жіночого населення. Реально перевести всіх через мамограф – неможливо. Тому робиться скринінг - відбір. Наприклад, 100 жінок пройшли, з них 20 вибрали, що в них є по мамографії скринінг, тобто у цих 20-ти є патологія. Оцих жінок вже направляють на уточнюючу діагностику в онкодиспансер. В нас стоять мамографи експерт классу, тобто аналогові апарати, де вже і проводиться уточнююча діагностика. Крім того в диспансері є і УЗД – діагностика експерт классу, є 2 комп'ютерні томографи, є гастороскопія, повністю діагностичний цикл ендоскопії, тобто все, починаючи від гастороскопії і закінчуючи цистоскопією, колоноскопією, і всі діагностичні ЛОР обстеження, пункційна діагностика. В диспансері працює гістологічна лабараторія, цитологічна лабараторія. В складі диспансеру працює областна централізована цитологічна лабароторія по скринінгу раку шийки матки, і в складі диспансеру працює центр променевої терапії, в який входить також відділення променевої діагностики.

– Скажіть будь-ласка, лікарю, чи можливо вилікувати рак шийки матки, якщо це захворювання вже на третій стадії?

– Лікування проводиться на всіх стадіях. В залежності від стадії – різний прогноз, і різна важкість лікування. Скажімо, якщо на першій стадії - це тільки оперативне лікування, і після цього людина здорова, то вже на третій стадії, а ми саме говоримо про третю - тут цілий комплекс лікування. Це доопераційні курси хіміотерапії, променевої терапії, оперативне лікування, післяопераційна хіміотерапія, тобто від стадії залежить об'єм лікування.

– І як швидко пацієнт відновлюється після такого лікування?

– Тут також стандартів не існує. Тому що кожен пацієнт – це є індивідуальність. Це все залежить і від віку, і від стану здоров'я.

– Тобто, чим молодше організм, Тим швидше людина відновиться?

– Не обов'зково, чим краще стан організму. Тому що, нажаль, зараз є і в 30 років цілий букет патологій. Тобто, наприклад оперативне лікування на першому етапі – це травма, яку потрібно перенести. Тому що любе оперативне втручання – травматичне. Так само як і променева терапія, так само і хіміотерапія - це так звані пошкоджуючі методи лікування. Тому відповідно ступінь реабілітації напряму залежить від загального стану хворого, від об'єму проведеного лікування, і далі від реабілітаційних мір, які проводяться.

– Чи помолодшав вік хвороби ?

– Взагалі, так. На протязі останніх 20 років спостерігається тенденція до помолодшення раку, і цей висновок ми можемо зробити навіть по тому, що саме зараз ми формуємо дитяче відділення в онкодиспансері, тому що це вже стало актуальною темою.

– На Вашу думку, від чого це найбільше залежить?

– Від всього, рак не має однієї причини. Рак має так звану політеологічну причину, це і вплив довкілля, і стиль життя, і вроджена патологія, і накопичення генної патології.

– А саме діти, які причини захворювань у них?

– В дітей, на жаль, це саме вродженна патологія, в більшості. Діти найбільше хворіють раком центральної нервової системи, тобто головного мозку, вродженні пухлини нирок, гемобластози – захворювання крові і лімфатичної системи, це більшість злоякісних пухлин, якими страждають діти. На сьогоднішній день у нас на обліку більше 200 дітей з онкопатологією. І це також достатньо велика проблема. Але мова не йде тільки про них, бо діти це одна з надзвичайно важливих і болючих тем, але й про сам середній вік онкохворих. Якщо скажімо років 20-25 назад ця хвороба на 90% була більш людей похилого віку, то зараз, на жаль, переходить в людей працездатного віку.

– Які спеціалісти проводять лікування в вашому онкодиспансері?

– В нас на сьогоднішній день в диспансері працює 63 лікарі, по всіх спеціальностях в нас є спеціалісти.

– Григорій Іванович, чи пам'ятаєте Ви свою першу операцію?

– Ну, це було достатьньо давно, більш ніж 30 років тому. Я 30 років працюю головним лікарем онкодиспансеру, а взагалі я вже 35 років в онкології. Закінчив клінічну ординатуру по онкохірургії, і перша моя операція була у Львові, в онкодиспансері, де я навчався. Як звичайно, молодий хірург, починав з маленьких операцій. Звичайно все пам'ятаю.

– І що змінилося за цих 35 років, з того часу як Ви вперше виголосили діагноз?

– Набрався досвіду.

– Вам важко проголосити діагноз? Ви приховуєте це від хворого, кажете про це рідним, чи напряму хворому?

– Ну це досить болюче питання, є різні підходи. На заході прийнято відкрито говорити людині діагноз, там це абсолютно не приховується, повністю надається вся інформація, власне так і юридично передбачено, що хворий має право на повну проінформованість про стан свого здоров'я. В нас ще в стилі старого Радянського Союзу, прийнято діагноз завуалізовувати. Але ми все більше переходим до того, що в залежності від психологічного настрою хворого, деколи потрібно казати прямо. Тому що бувають випадки, наприклад, такі: привозять хворого з раком шлунку, він не харчується, він звичайно в тяжкому стані, і ми перед тим як готувати його до операції, його капаємо, готуємо до операції, стан його покращується, і він каже – дякую, але я вже не хочу операції. От в такому випадку потрібно і сказати, що у Вас є така патологія, і якщо не зробити в даний час операцію, і не провести певне лікування, воно все повернеться. Так що тут потрібен досвід лікаря, в якійсь мірі досвід психолога, тому що онколог повинен бути в якійсь мірі і психологом, і підбирати до кожного індивідуальний підхід. Тому що одному можна сказати існуючий діагноз, і він згрупується, і буде боротись за своє життя, а другому скажеш, і він піде шукати шнурівку. Так що тут треба конкретно дивитись на хворого і уловлювати його психологічний настрой. В більшості випадків ми схиляємось до цієї думки, що хворий повинен знати про стан свого здоров'я, і повинен сам володіти інформацією про своє здоров'я.

А взагалі-то, існує стара поговірка, так казали ще античні лікарі - нас троє: Ви, я, і хвороба, якщо Ви і я проти хвороби, ми її переможемо, але якщо Ви і хвороба проти мене, перемоги не буде.

– Тобто, психологічний настрій хворого відіграє важливу роль у його виздоровленні.

– Безумовно, надзвичайно велику роль, навіть залежно від того як людина цілеспрямована на своє лікування, на виздоровлення.

– Чи можливо назвати, наприклад, які ознаки раку шлунку.

– Ну тут в двух словах так і не скажеш, це потрібно читати лекцію 5-6годин. Існує загальний принцип, ми його називаємо синдром малих ознак. Тобто ми орієнтуємо завжди хворого: якщо Вас щось турбує, що Ви не в змозі пояснити що це, потрібно негайно звернутися до лікаря, хоча би до свого сімейного, чи до любого профільного спеціаліста, для того щоб почати обстеження. Тому що, на жаль, у нас є такий менталітет, що до лікаря звертаються уже тоді, коли біда. Колись була така карточка, в якій були описані ознаки, так от, ці ознаки що там описані, це ознаки запущеного раку. А рак в тому і страшний, що поки його можна успішно лікувати, він не болить, а коли він вже болить, на жаль, вже буває деколи пізно. Тим більше, що рак уражує всі органи і системи. Практично немає в людському організмі ні одного органу, який не вражується злоякісними пухлинами. Тому один симптом назвати не можна, тому що один симптом для раку головного мозку, а інший - для раку матки.

– Скажіть будь-ласка, Григорій Іванович, скільки може прожити людина після вдалого лікування?

– В онкології існує поняття: 5-літнє і 10-літнє проживання після лікування. Тут існує статистика, скажімо в нас по області 5 років переживає близько 57% хворих, і 10 років переживають 27,8%, і це достатньо високі показники.

– Чи існує розділення паціентів на групи ризику?

– Так, це проводиться в загальнолікарняній сітці, формуються групи ризику, які підлягають більш поглибленому обстеженню. Тому що існують гормонозалежні пухлини, це рак молочної залози, рак щитовидки, рак геніталій, і т.д., які мають чітко генетичну залежність. Якщо скажімо в анамнезі матері, сестри, бабусі був рак молочної залози, то ця жінка автоматично підноситься до групи підвищеного ризику. Так само наприклад дуже раннє настання менструації і дуже пізнє закінечення менструації, це також є группа ризику. Тобто існує перелік підстав віднести жінку, чи хворого до групи підвищеного ризику. Є така патологія, як рак товстого кишківника, яка і в науці і в практиці вважається сімейним раком. Тому рак товстого кишківника все таки передається по спадковості. Крім того є певні алгоритми обстеження, наприклад, чітко визначено, що кожна жінка після 40 років 1 раз у 2 роки повинна проходити мамографію, після 50 років – 1 раз на рік. Так само кожен мужчина після 50 років повинен обов'зково пройти пальцеве обстеження простати і прямої кишки. Тут є певні алгоритми обстеження, які відносяться до кожної патології.

– Чи правда, що клітки, які мутують, які в любий момент можуть перерости в злоякісну пухлину, знаходяться в організмі кожної людини?

– Так, це одна із теорій розвитку раку, що процесс трансформації клітини в ракову проходить постійно, це є нормально, але поки наш імунітет, наші внутрішні сили вбивають ці клитини, ми нормально живемо. А коли наступають певні співпадіння несприятливих факторів, це може бути і імунна депресія, це можуть бути впливи зовнішніх чинників, це можуть бути ті ж самі шкідливі звички, і т.д., або накоплення цих генних трансформацій, тоді наступає процесс переродження клітини в ракову клітину, і розвиток ракової пухлини.

– Григорій Іванович, Ви все життя поклали на цю науку, маєте 35- літний стаж, займаєте посаду головного лікаря онкодиспансеру, чи є у Вас вільний час, і чим Ви займаєтесь, якщо є?

– Ви знаєте, я на жаль, не тільки лікар, а ще й керівник, тому про вільний час говорити не приходиться.

– Тобто у Вас немає часу на якесь собі хоббі?

– В принципі немає, тому що бачите, господарство велике, і тут потрібно крім лікувальної роботи займатися щей адміністративною, і господарською роботою. В лірнях, на думку більшості тільки лікують, але насправді в лікарнях ще й годують, тепло дають, воду, білизну перуть і т.д.. Тому любий лікувальний заклад, це в якійсь мірі підприємство, яке повинно забезпечити нормальне перебування хворих і персоналу, забезпечити всім необхідним. Наш диспансер достатньо потужний, на рівні України ми одні з передових диспансерів. Зараз у нас вирішується питання про надання нам статусу міжрегіонального диспансеру. 2 роки вже працює лінійний прискорювач, це такий європейський вже підхід до променевої терапії, зараз ми монтуємо другий лінійний прискорювач. В листопаді ми провели всеукраїнську конференцію з міжнародною участю, по сучасних методах променевої терапії, в якій приймали участь спеціалісти з Німеччини, з Великобританії, з Швеції, Росії, України, Білорусії.

– Тобто ви співапрацюєте із закордоном.

– Так, зараз вже фактично сформована так звана теле-медицина, тобто ми маємо можливість отримувати консультації в on-line режимі з клініками Європи, бувшого Союзу, України. Це можна зробити і в операційних, і в актових залах, і в конференц. залах. Тобто навіть під час операції отримати консультацію ведучих спеціалістів по даній ситуації, яка є конкретно в даний момент.

– Дякую, лікарю, за приділений час, і за вичерпні відповіді.

 

Областной онкологический диспансер (г. Ровно)

Областной онкологический диспансер

 

Адрес: г. Ровно, ул. Александра Олеся, 12

Телефон: (0362) 22-60-26

Имя: *
Е-mail: *
Отзыв: *
Код защиты: * Сменить код
* - поля, обязательные для заполнения
Статьи
Современные методики медицины
Традиции и инновации: Университетской клинике г. Ф
Традиции и инновации: Университетской клинике г. Ф...
Университетская клиника г. Фрайбурга – один из авторитетнейших государ...
Современные методики медицины
Биохимическая характеристика и подходы к применени
Биохимическая характеристика и подходы к применени...
Плацента - это важный орган, который во время внутриутробного развития...
Женские болезни
Инфекции мочевых путей у беременных
Инфекции мочевых путей у беременных...
Кроме врожденных инфекций, немалую проблему для акушеров представляет ...
Новые медицинские учреждения
  • клинка Златадерма
  • Центр Стоматологии и Косметологии Dr. Selimova
  • Комфортная стоматология врача Колоса
  • Наркологическая клиника Вита
  • Мой доктор ФОП Перепелюк Л.Г.
  • Мой доктор
  • Реабилитационный центр Rehab
  • Центр здоровья СIОМ
  • Центр
  • Медери Центр здорового позвоночника и суставов